BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Pre 140 godina Turci napustili Srbiju

Pre 140 godina Turci napustili Srbiju
14.01.2018. god.
U Nišu i na jugu naše zemlje obeležava se dolazak slobode posle četiri i po veka pod turskom okupacijom i oslobođenje Srbije početkom 1878. godine


Brojnim manifestacijama u Nišu i celoj južnoj Srbiji ovog januara obeležava se 140 godina od oslobođenja od turskog ropstva, kada se posle četiri i po veka srbska zastava prvi put zavijorila na Stambol kapiji niške Gradske tvrđave.

Na bedeme tvrđave zastavu je 11. januara 1878. godine postavio Nišlija Todor Stanković, pripadnik Tajnog komiteta niških zaverenika i član organizacije za oslobođenje grada. Time je označeno da je srbska vojska ušla u grad.

Niš je oslobođen od Turaka u Srbsko-turskom ratu, posle čega je poražena turska vojska napustila i celo područje juga Srbije. Posle toga više nijednog turskog vojnika nije bilo na srbskoj teritoriji.

Borbe za oslobođenje Niša i srbskog juga, koji je još uvek bio pod turskim ropstvom (teritorija na severu od Save i Dunava sve do Aleksinca na jugu, bila je davno pre toga oslobođena i Srbija je već imala status kneževine) započele su 13. decembra 1877. godine, kada je Turskoj objavljen rat.

Borbe su vođene na širokom području oko okupiranog područja Srbije – od padina Kopaonika do obronaka Stare planine, a na frontu su bila tri korpusa Srpske vojske – Moravski, Timočki i Šumadijski.

Posle danonoćnih borbi u predvečerje 10. januara 1878. godine turska vojska je zbog velikih gubitaka u ljudstvu zatražila primirje, što je Komanda Srpske vojske, koju je u borbama za oslobođenje predvodio đeneralštabni pukovnik Milojko Lešjanin, odbila. U zoru 11. januara oslobodioci su trijumfalno ušli u Niš, nakon čega su komandant Niša Halil-paša i njegov zamenik Rašid-paša potpisali kapitulaciju.

U niškoj tvrđavi 11. januara 1878. godine zaplenjena je turska telegrafska stanica odakle je telegrafista Vasilije Paskaljević, Jermenin po narodnosti, uz pomoć jednog turskog čauša uspostavio telegrafsku vezu između Niša i Aleksinca, tako da je knez Milan Obrenović istoga dana obavešten da je Niš konačno oslobođen.

Četiri dana kasnije, 15. januara 1878. godine, Milan Obrenović je na belom konju i u pratnji svoje svite trijumfalno ušao u Niš, gde su ga svečano dočekali stanovnici oslobođenog grada i vojnici oslobodioci. Toga dana u Nišu se zaorila pesma „Oj, ti Nišu, beli Nišu, u teb’ više paše nema”.

U borbama za oslobođenje Niša je, prema istorijskim dokumentima, poginulo 120 srbskih vojnika, a njih 790 je ranjeno. Gubici turske vojske bili su mnogo veći. Srbska vojska je od Turaka zaplenila 267 topova, 13.407 pušaka i 780 revolvera, ogromnu količinu baruta u drugih ubojnih sredstava.

Narednih nedelja te iste 1878. oslobodioci hrabre Srpske vojske proterali su Turke iz svih krajeva na jugu i jugoistoku Srbije.

Toma Todorović,
Politika



  • Izvor
  • Borbe za oslobođenje Niša započele su 13. decembra 1877. godine, Politika/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Postoji (li) nada da će u Ujedinjenim nacijama, uz zajedničke i koordinirane napore Srbije, Rusije i Kine, svetska većina stati na stranu Srbije i sprečiti usvajanje rezolucije o Srebrenici...


Uprkos ogromnoj vojnoj pomoći čitavog Zapada, već je svima jasno da je pobeda Rusije na ukrajinskom frontu neminovna i da će uslediti uskoro. I upravo je to i vreme...

EU i SAD guše Srbiju jer veruju da je previše slična Rusiji


Toksikološki institut u Bonu je u uzorcima sa autopsije otkrio tragove leka droperidol, teškog neuroleptika koji može da izazove infarkt, a koji Miloševiću nikada nije bio propisan. Istragu o...

Serija režiranih ratova koju je nametnula zapadna oligarhija, a koja kulminira sada sukobom sa Rusijom, samo je očajnički i uzaludni pokušaj da se očuva kriminalna i nepravedna svetska dominacija...


Svađa oko američke granične krize postala je test da li država može da prkosi saveznoj vladi kako bi se zaštitila


Ostale novosti iz rubrike »